Вести

Пациентот (63) од Дебар што почина од коронавирус претходно не бил болен

Нова прес-конференција на Филипче

Тројца пациенти на Инфективната клиника се во критична состојба

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција пред новинарите објасни како се влошила здравствената состојба на пациентот, кој е втора жртва на опасниот корона вирус.

loading...

„Ноќеска на Клиниката за инфективни болести почина пациент заболен од корона вирус, маж на 63 години. Кај лицето дошло до нагло влошување на состојбата. Тој на 17 март е примен на клиниката, но синоќа во доцните часови му се влошила состојбата, направена е реанимација, но за жал пациентот почина. Нема податоци дека тој има некои коморбидитет – истакна Филипче.

„Ноќеска на Клиниката за инфективни болести почина пациент заболен од корона вирус, маж на 63 години. Кај лицето дошло до нагло влошување на состојбата. Тој на 17 март е примен на клиниката, но синоќа во доцните часови му се влошила состојбата, направена е реанимација, но за жал пациентот почина. Нема податоци дека тој има некои коморбидитет – истакна Филипче.

Тој додаде дека во изминатото деноноќие има 22 новозаразени пациенти, со што вкупната бројка достигна 136.

„Денеска се прават шест контролни бриевси, а тројца пациенти се во потешка состојба – додаде министерот за здравство потенцирајќи дека малиот број на случаи што се откриени во последното деноноќие не мора ништо да значи.

Loading...

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close