Вести

Мендух Тачи: ДУИ се плаши од пописот, можно е Албанците да се помалку од 20 отсто

ДУИ не сака да се спроведе најавениот попис затоа што се плаши дека Албанците во Македонија ќе испадне дека се помалку од 20 отсто.

Ова го истакна претседателот на ДПА, Мендух Тачи во емисијата „10 Минути“ на ТВ21.

loading...

– Кај ДУИ постои страв за да не се направи пописот. Можеби не го кажуваат тоа јавно, но по кулоари кажуваат дека постои ризик бројот на Албанци да е паднат под 20 отсто. Оваа вистина открива и една друга вистина дека од 2001 година, 19 или 18 години на политичкото и владеачко дејствување на ДУИ резултира со тотално фијаско.

Ако чувствуваме страв дека бројот на Албанците е под 20 отсто, тогаш е јасно дека тие заминале од тука, не виделе перспектива“, рече Тачи.

Loading...

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close