Вести

Медицинска сестра од Италија изврши самоубиство заради новиот коронавирус

Се самоубила додека ги чекала резултатите од тестот

Нејзиното тело го пронашол рибар во река

Кошмарoт во Италија заради епидемијата од коронавирусот се уште трае. И додека државата пријавува по неколку стотици смртни случаи секојдневно а докторите апелираат на луѓето да останат дома, медиумите соопштија страшни вести

loading...

Една медицинска сестра изврши самоубиство додека ги чекаше резултатите од коронавирусот

Во прашање е медицинска сестра на возраст од 49 години, која работела во болницата во градот Језоло.

Морала да остане дома бидејќи имала температура два дена.

Поради овој симптом, нејзината анксиозност се зголемила. Направила тест за новиот коронавирус, но не можел да ги дочека резултатите и се самоубила.

Нејзиното тело го пронашол рибар на 18 март

Тројца пациенти на Инфективната клиника се во критична состојба

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција објасни како се влошила здравствената состојба на пациентот, кој е втора жртва на опасниот корона вирус.

„Ноќеска на Клиниката за инфективни болести почина пациент заболен од корона вирус, маж на 63 години. Кај лицето дошло до нагло влошување на состојбата. Тој на 17 март е примен на клиниката, но синоќа во доцните часови му се влошила состојбата, направена е реанимација, но за жал пациентот почина. Нема податоци дека тој има некои коморбидет – истакна Филипче.

Тој додаде дека во изминатото деноноќие има 22 новозаразени пациенти, со што вкупната бројка достигна 136.

„Денеска се прават шест контролни бриевси, а тројца пациенти се во потешка состојба – додаде министерот за здравство.

Loading...
Tags

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close