Uncategorized

Бојко Борисов: Ништо не е готово, му реков на Заев да не дава оставка

Ништо не е одлучено, само е одложено. Забележана е огромната работа што ја направиле колегите во Северна Македонија и Албанија. Ова го изјави премиерот Бојко Борисов во Брисел, каде што се одржува самитот.

-„Да, несомнено постои страв од проширување. Но, огромното мнозинство на земји се за „овие две земји да ја добијат својата перспектива”, вели тој.

loading...

-Албанија и Северна Македонија треба да добијат датум за преговори, бидејќи тоа би било историска грешка ако не им дозволиме да започнат преговори. Тоа би бил огромен удар за луѓето од обете држави кои заслужуваат да им се даде европска перспектива. Ако се направи таква грешка, тогаш не треба да се лутиме за проблемите што ќе се појават, тоа ќе имаат џихадисти, влијанија од Русија, Турција или Кина – рече Борисов.

Тој откри дека имал долг разговор со македонскиот премиер Зоран Заев, кого, како што рече, го советувал да не поднесува оставка, бидејќи, според него, има уште многу да се направи.

Додава дека Бугарија отсекогаш давала поддршка.

„Ниту една земја досега не го сменила своето име“, додава тој.

Loading...

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close